05-13. AUGUST 2017
Sports Center Milan Gale Muškatirović

HOME / NEWS

Grčka posle peteraca postala šampion sveta, Srbiji bronza

Juniorska vaterpolo reprezentacija Grčke novi je šampion sveta. Grčki vaterpolisti u finalu Svetskog prvenstva u Beogradu pobedili su posle peteraca Hrvatsku rezultatom 12:10 i tako po drugi put postali šampioni sveta.

Treće mesto pripalo je Srbiji, koja je savladala Mađarsku 12:11 u meču za bronzu. Peta je Crna Gora, koja je trijumfovala protiv Španije 13:9, a sedmo mesto zauzela je Italija pobedom protiv SAD rezultatom 14:8.

Za najboljeg igrača turnira proglašen je Kristian Manherc iz Mađarske, koji je sa 26 golova i najbolji strelac turnira. Najbolji golman je Fran Čubranić iz Hrvatske. Trofeje su im predali Nikolae Firoju, Farid el Alami Žak Rasin, član TWPC, Nemanja Marijan, generalni sekretar VSS i Darko Udovičić, generalni direktor prvenstva.

Srpskoj ekipi su medalje i pehar predali Jevgenij Šaronov, član TWPC i Raša Ristivojević, predsednik Biznis kluba VSS. Hrvatima su medalje predali Džon Vajthaus, član TWPC i Slavko Gak u ime grada Beograda, dok su Grcima medalje i pehar uručili Đani Lonci, predsednik FINA TWPC i Milorad Krivokapić, predsednik VSS.

Hrvatska je mnogo bolje ušla u finalni meč. Posle dva minuta je povela preko Franka Lazića, a sredinom prvog perioda prednost je duplirao Rino Burić sa igračem više. U redovima Grčke na početku se nekoliko puta šutira Dimitrios Skoumpakis, ali je prvi pogodak za Grke postigao Aleksandros Papanastasiu i tim rezultatom je završen prvi period.

U nastavku je Nikolaos Gardikas izjednačio, a posle nekoliko neiskorišćenih prilika na obe strane, Matias Biljaka i Antonio Dužević su Hrvatskoj doneli nova dva gola prednosti (4:2). Dugo je na semaforu stajao taj rezultat, a tri minuta pre kraja treće četvrtine Ivan Domagoj Zović je povisio na 5:2 i činilo se da će Hrvati slomiti otpor Grčke. Međutim, u završnici te četvrtine Haralampus Trulos i Jordanis Masmanidis smanjili su zaostatak Grčke i uneli neizvesnost. Pejković je sa igračem više pogodio za 6:4 na startu odlučujućeg perioda, a zatim je Grčka krenula u veliki preokret i golovima Konstantinos Kivetsisa, Gardikasa i Dimitirosa Nikolaidisa minut pre kraja meča povela 7:6. U narednom napadu Hrvatska je propustila priliku sa igračem više, zatim 20 sekundi kasnije još jednu, a u poslednjoj sekundi utakmice Domagoj Zović je sa krila izjednačio na 7:7. U drugoj penal seriji za Hrvatsku nije bio precizan Franko Lazić, dok su na drugoj strani svi grčki vaterpolisti zatresli mrežu. Na kraju su Gardikas i Domagoj Zović bili najefikasniji, sa po dva gola.

Grčka – Hrvatska 12:10 (1:2, 1:2, 2:1, 3:2 – 5:3)

Reprezentacija Srbije, domaćin Svetskog prvenstva, osvojila je bronzanu medalju, pošto je u utakmici za treće mesto pobedil Mađarsku sa 12:11. Iako rezultat to ne pokazuje, srpski vaterpolisti su tokom većeg dela meča imali nekoliko golova prednosti.

Povela je Srbija 2:0 golovima Veljka Tankosića i Petra Tomića. Kasnije je bilo i 3:1, ali su Mađari smanjili drugim golom Kristofa Satmarija. Za tri minuta igre u drugoj četvrtini Srbija je stigla do vođstva od 6:2, a četiri gola prednosti je održavala do kraja poluvremena. U nastavku je Mađarska postepeno smanjivala zaostatak i sredinom trećeg perioda bilo je 8:6. Igralo se gol za gol do kraja te četvrtine i Srbija je u poslednih osam minuta ušla sa vođstvom od 10:8. Slično je bilo i u odlučujućem periodu. Srbija je dva puta imala po tri gola prednosti, a u završnici utakmice Mađari su stigli na gol minusa (12:11) i imali su napad za izjednačenje.

Kristian Manherc je bio najbolji strelac utakmice sa četiri gola, dok je Satmari dodao gol manje. Kod Srbije su se po dva puta u listu strelaca upisali Tankosić, Tomić, Marko Janković, Nikola RAdonjić i Petar Velkić. Meč je obeležio veliki broj isključenja, posebno u redovima Srbije, gde je pet igrača ranije završilo meč zbog tri isključenja, dok je na drugoj strani jedan igrač Mađarske dobio crveni karton.

Srbija – Mađarska 12:11 (3:2, 5:2, 2:4, 2:3)

Crna Gora je zauzela peto mesto pobedom protiv Španije, rezultatom 13:9. U prvom periodu su obe ekipe po jednom imale gol prednosti i na kraju je bilo 2:2. U narednih 10 minuta Crnogorci su napravili ključnu prednost, pošto je posle dva minuta igre u trećoj četvrtini bilo 8:2. Međutim, Španija je uspela da se oporavi i uzvrati na sličan način, pa je posle četiri minuta prišla na 8:6. Početkom poslednjeg perioda Španci su stigli na samo gol minusa (9:8), ali je Crna Gora golovima Filipa Gardaševića uspela da stekne sigurniju prednost i tako stigne do petog mesta. Gardašević je sa četiri gola bio najbolji strelac kod pobednika, a Alvaro Granados je postigao pogodak manje kod Španije.

Španija – Crna Gora 9:13 (2:2, 0:4, 5:3, 2:4)

Vaterpolo reprezentacija Italije zauzela je sedmo mesto, pošto je pobedila SAD rezultatom 14:8. Italijani su prikazali dobru igru u prvom poluvremenu, a pitanje pobednika rešeno je posle velike serije u trećoj četvrtini.

Italija je povela 3:1 u prvom periodu, dok su Amerikanci držali priključak do sredine druge četvrtine, kada je bilo 4:3. U završnici prvog poluvremena Italija je stekla tri gola prednosti (6:3), a serijom u nastavku povela je 9:3 i već tada je sve bilo jasno. Do početka poslednje četvrtine Italijani su dodatno uvećali prednost do 12:4 i rutinski su priveli utakmicu kraju. Sa po tri pogotka najbolji strelci su bili Đakomo Kanela i Mario Gudi kod Italije, odnosno Hans Dube i Asvort Molthhen kod SAD.

Italija – SAD 14:8 (3:1, 3:2, 6:1, 2:4)

Dan 9

Za sedmo mesto

Za peto mesto

Za treće mesto

Finale

Konačni plasman: Grčka, Hrvatska, Srbija, Mađarska, Crna Gora, Španija, Italija, SAD, Rusija, Kanada, Australija, Kina, Japan, Holandija, Egipat, Iran, Argentina, Novi Zeland, Portoriko, Južna Afrika.