05-13. AUGUST 2017
Sports Center Milan Gale Muškatirović

HOME / NEWS

DAN 8: Hrvatska i Grčka u finalu Svetskog prvenstva

U finalu Svetskog prvenstva u Beogradu u nedelju će igrati reprezentacije Hrvatske i Grčke. Hrvatska je u prvom polufinalnom meču savladala Mađarsku 6:4, dok su Grci bili bolji od domaćina Svetskog prvenstva, Srbije, sa 9:8.

Grčka je povela preko Dimitriosa Skoumpakisa i tokom većeg dela meča je bila u vođstvu. Odmah je izjednačio Filip Radojević, a Grci su mogli iz peterca ponovo da povedu, ali je Radoslav Filipović bio skoncentrisan. Ubrzo za 2:1 pogodio Aleksandrosu Papanastasiu, a uz podršku navijača Radomir Drašović je doneo novo izjednačenje. Goleada je nastavljena, pa je posle golova Jordanisa Masmanidisa i Đorđa Vučinića, rezultat bio 3:3.

Kao i u prvoj četvrtini, na startu druge su pogađali Skoumpakis i Radojević. Potom su Grci lepim golom stigli do novog vođstva, a posle neiskorišćene prilike za 6:4, Petar Tomić je poravnao na 5:5. Uz dosta sreće, sa igračem više, Grčka je povela 6:5, a u svom poslednjem napadu u prvom poluvremenu stigli su prvi put do dva gola prednosti (7:5). Međutim, u poslednjoj sekundi tog perioda Radojević je sa osam metara šraubom zatresao mrežu, za 7:6 na poluvremenu.

Gosti su novim pogotkom sa sedam metara povisili na 8:6, a ponovo je Radojević već u narednom napadu smanjio. Papanastasiu je isključen zbog udaranja Nebojše Toholja, a odmah su Grci golom Skoumpakisa stigli do vođstva od 9:7. Do kraja treće četvrtine Srbija je imala nekoliko prilika, ali nije uspela da zatrese mrežu.

I u poslednjih osam minuta dugo se čekalo na gol. Grčka se dobro branila, a Srbija je bila nervozna u napadu i nije uspela na vreme da uhvati rezultatski priključak. Tek minut i 18 sekundi pre kraja Petar Velkić je smanjio na 9:8. U preostalom vremenu domaći nisu uspeli da izbore peterce.

Najbolji strelac meča bio je Radojević sa četiri gola, dok je Skoumpakis postigao tri za Grčku.

Grčka – Srbija 9:8 (3:3, 4:3, 2:1, 0:1)

Hrvatska se plasirala u finale Svetskog prvenstva, pošto je u veoma tvrdoj utakmici savladala Mađarsku sa 6:4.

U meču sa 26 isključenja Mađari su vodili 1:0 i 2:1 u prvoj četvrtini, ali je na kraju tog perioda Hrvatska imala gol prednosti (3:2). U naredne dve četvrtine vodila se velika borba. Poveli su Hrvati 4:2, a na naredni gol se čekalo više od 13 minuta, iako je Hrvatska iz peterca mogla da povede 5:2. Međutim, prednost se „istopila“ u poslednjih 50 sekundi treće četvrtine i u odlučujućih osam minuta se ušlo sa nerešenih 4:4. Igrač odluke u završnici bio je Rino Burić, koji je sa dva gola, oba puta sa igračem više, doneo pobedu Hrvatskoj. Burić i Antonio Dužević su postigli po dva gola kod pobednika, a kod Mađara su se četiri igrača upisala u strelce.

Hrvatska – Mađarska 6:4 (3:2, 1:0, 0:2, 2:0)

Reprezentacija Španija oporavila se od preokreta i poraza u četvrtfinalu i u subotu je u utakmici za plasman od 5. do 8. mesta pobedila Italiju sa 12:8. Italijani su bili bolji na početku i sredinom prvog perioda poveli su 2:0. Brzo su Španci uzvratili i golovima Frana Kalatrave, Alvara Granadosa i Rodžera Tahulja početkom druge četvrtine su stigli do vođstva od 4:2. U narednim minutima su održavali tu prednost, a u poslednjih 60 sekundi prvog poluvremena Tahulj i Oriol Rodrigez su povisili na 7:3. Španija je dodatno uvećala razliku sredinom trećeg perioda, povela sa 10:4 i napravila veliki korak ka pobedi. Italijani su dva minuta pre kraja meča prišli na 11:8, ali više od toga nisu mogli. Kod pobednika, koji će u nedelju igrati za peto mesto, istakli su se Kalatrava sa četiri, odnosno Tahulj sa tri gola. Četiri puta je pogodio i Italijan Edoardo Manci.

Španija – Italija 12:8 (2:2, 5:1, 3:2, 2:3)

Španci će za peto mesto igrati sa Crnom Gorom, koja je bila bolja od SAD sa 12:10. Španija i Crna Gora su igrale u grupnoj fazi i Španci su bili ubedljivi sa 17:12.

Amerikanci su tri puta imali minimalnu prednost u prvih osam minuta, posle kojih je bilo 3:3. U drugom periodu vođstvo je preuzela Crna Gora, koja je održavala minimalni plus, a zatim, u poslednjim minutima prvog poluvremena, stekla tri gola prednosti (9:6). SAD su iz penala i kontra napada uspele dva puta da priđu na dva gola zaostatka, a potom, početkom četvrte četvrtine i na gol minusa. Posle pet promašaja, Crna Gora je dva minuta pre kraja meča pogodila za konačnih 12:10. U završnici je viđena tenzija, pa su dva Amerikanca isključena i jedan Crnogorac. Nikola Moskov i Blaže Mitrović su sa po tri gola predvodili Crnu Goru, a isti učinak imao je Kventin Osborne.

SAD – Crna Gora 10:12 (3:3, 3:6, 2:2, 2:1)